Naszą wiodącą specjalizacją jest prawo pracy, ze szczególnym uwzględnieniem problemów mobbingu oraz dyskryminacji pracowników. Prowadzimy na co dzień blog mobbingwpracy.com, za pomocą którego staramy się przybliżyć Czytelnikom co na temat mobbingu i dyskryminacji mówi polskie prawo. Na blogu publikujemy cyklicznie kolejne artykuły związane z mobbingiem oraz dyskryminacją, poniżej znajdą Państwo odesłania do najważniejszych z nich, wraz z krótkim streszczeniem.
Kiedy zaczyna się mobbing?
Jest to podstawowe pytanie, na które odpowiedzieć musi sobie pracownik, który padł ofiarą agresywnych, niesprawiedliwych, czy też w inny sposób nagannych, zachowań w miejscu pracy. Pamiętać należy bowiem o tym iż, by zachowania pracodawcy lub współpracowników zakwalifikowane mogły zostać jako mobbing, muszą cechować się określoną intensywnością, częstotliwością oraz długotrwałością.
czytaj więcej...
Mobbing a bullying.
W zależności od tego czy mobberem jest nasz przełożony, czy współpracownik, mówić będziemy o bullyingu. Bullying jest więc kwalifikowaną postacią mobbingu - stosowaną przez przełożonego, a więc osobę wykorzystującą swoją wyższą pozycję w strukturze organizacyjnej zakładu pracy.
czytaj więcej...
Dyskryminacja pracownika.
W potocznym rozumieniu za dyskryminację uważa się najczęściej nierówne traktowanie. Wielu pracowników uważa, że są dyskryminowani dlatego, że są traktowani inaczej niż inni pracownicy. W rozumieniu polskiego prawa dyskryminacją jest natomiast nierówne traktowanie ze względu na jedną z przyczyn przewidzianych w przepisach prawa.
czytaj więcej...
Dyskryminacja bezpośrednia.
Dyskryminacja pracownika może mieć charakter bezpośredni albo pośredni. Dyskryminacja bezpośrednia oznacza wszelkie działania pracodawcy polegające na niekorzystnym (w porównaniu z innymi pracownikami znajdującymi się w podobnej lub takiej samej sytuacji) traktowaniu pracownika ze względu na przyczyny wskazane w art. 18(3) §1 Kodeksu pracy.
czytaj więcej...
Dyskryminacja pośrednia.
Dyskryminacja pośrednia jest trudniejsza do dostrzeżenia i wykazania niż dyskryminacja bezpośrednia. Zachodzi ona wtedy, gdy określona grupa osób wyróżniona ze względu np. na płeć lub wiek jest lub mogłaby być postawiona w niekorzystnej sytuacji poprzez wprowadzenie przez pracodawcę pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanie pozornie neutralnego działania.
czytaj więcej...
Molestowanie jako przejaw dyskryminacji.
W rozumieniu większości osób pojęcie molestowania odnosi się zawsze do sfery seksualnej. Według kodeksu pracy molestowaniem jest natomiast każde niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika. Molestowanie jest więc formą dyskryminacji mocno zbliżoną do mobbingu.
czytaj więcej...
Molestowanie seksualne.
Molestowanie seksualne jest szczególną formą molestowania, najbardziej zbliżoną stereotypowemu myśleniu o molestowaniu. Oznacza ono bowiem każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika.
czytaj więcej...
Czy mobbing jest przestępstwem?
Mobbing nie stanowi odrębnego typu przestępstwa. Mobber może natomiast zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej przede wszystkim zgodnie z art. 218 § 1a kodeksu karnego, który to przepis penalizuje złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika, a także zgodnie z przepisami kodeksu karnego chroniącymi cześć i nietykalność cielesną każdej osoby.
czytaj więcej...
Mobbing - roszczenia pracownika.
Artykuł opisuje podstawowe roszczenia przysługujące zgodnie z prawem pracownikowi, który padł ofiarą mobbingu, a więc roszczenie o odszkodowanie za szkodę doznaną przez pracownika na skutek działań mobbera oraz roszczenienie o zadośćuczynienie za krzywdę wyrządzoną mobbingiem.
czytaj więcej...
Sprawiedliwe wynagradzanie pracowników.
Dyskryminacja dotyczy bardzo często zasad wynagradzania pracowników, wtedy jest również szczególnie dotkliwa materialnie dla pracownika. Artykuł wymienia przykłady dopuszczalnych kryteriów różnicowania wynagrodzenia oraz kryteriów zabronionych, których zastosowanie stanowić może dyskryminację pracownika.
czytaj więcej...
Wyższe pensje obcokrajowców a dyskryminacja.
Podmioty inwestujące w Polsce i otwierające w Polsce zakłady pracy uznają bardzo często, że sprawne prowadzenie biznesu wymaga sprowadzenia "własnych ludzi" z zagranicy. Pracownicy tacy bywają wynagradzani znacznie lepiej niż ich polscy współpracownicy. W pewnych przypadkach działania takie stanowić mogą dyskryminację pracowników polskich.
czytaj więcej...
Brak premii lub nagrody a dyskryminacja.
Dyskryminacja płacowa polegać może nie tylko nie niedopuszczalnym różnicowaniu wynagrodzenia zasadniczego pracowników, ale także na braku przejrzystych zasad przyznawania premii oraz nagród (a więc tzw. premii uznaniowych) pracownikom. Nawet premie uznaniowe przyznawane być powinny zgodnie z jasnymi zasadami, w oparciu o prawnie dopuszczalne kryteria.
czytaj więcej...
Dyskryminacja osoby zatrudnionej na umowę cywilną.
Osoby zatrudnione w oparciu o umowę cywilną również paść mogą ofiarą dyskryminacji. Pomimo braku możliwości zastosowania przepisów kodeksu pracy, osoby te objęte są ochroną mocą ustawy z 03 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.
czytaj więcej...
Dyskryminacja a nierówne traktowanie pracowników.
Nierówne traktowanie pracowników nie zawsze jest dyskryminacją w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. W artykule omawiamy rozróżnienie tych dwóch pojęć i roszczenia przysługujące osobom, które były nierówno traktowane w porównaniu z innymi pracownikami, nie padły zaś ofiarą dyskryminacji w rozumieniu kodeksu pracy.
czytaj więcej...
Jak udowodnić mobbing?
Każda osoba, która decyduje się na wystąpienie z jakimikolwiek roszczeniami na drogę sądową, wykazać musi zasadność tych roszczeń. Udowodnienie mobbingu wymaga przy tym wykazania, że niedopuszczalne zachowania pracodawcy były odpowiednio intensywne, częste oraz długotrwałe - wymaga więc bardzo dobrego przygotowania materiału dowodowego przez pracownika.
czytaj więcej...
Koszty sprawy o mobbing.
Wytoczenie sprawy przed sądem pociąga ze sobą określone koszty, w postaci przede wszystkim opłaty sądowej oraz kosztów takich jak zaliczki na poczet biegłych sądowych. W artykule prezentujemy z jakimi kosztami liczyć musi się osoba decydująca się na wystąpienie z roszczeniem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za mobbing.
czytaj więcej...
Mobbing w pracy - kogo pozwać?
W artykule omówione zostaje kto powinien zostać pozwany przez pracownika, który padł ofiarą mobbingu. Sprawa jest bowiem oczywista w przypadku, gdy sam pracodawca jest mobberem. Pewne wątpliwości wystąpić mogę natomiast wtedy, gdy mobbingu dopuścił się współpracownik, a pracodawca podejmował działania mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.
czytaj więcej...
Mobbing w pracy - kiedy przysługuje odszkodowanie?
Pracownik, który padł ofiarą mobbingu nie zawsze uprawniony będzie do dochodzenia odszkodowania od pracodawcy. W artykule opisujemy jakie wymogi spełnić musi pracownik by móc tego odszkodowania dochodzić. Pamiętać przy tym należy, iż niezależnie od odszkodowania pracownik dochodzić może zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę.
czytaj więcej...
Jak przeciwdziałać mobbingowi?
Artykuł kierowany jest przede wszystkim do pracodawców oraz pracowników odpowiedzialnych za politykę kadrową pracodawcy. Brak aktywnych, świadomie podejmowanych działań zmierzających do przeciwdziałania mobbingowi skutkować możne poważną odpowiedzialnością prawną za wystąpienie mobbingu w zakładzie pracy.
czytaj więcej...